Nowa pracownia komputerowa ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz  Europejskiego Funduszu Społecznego

 

    W roku szkolnym 2005/2006 zaistniały w szkole zmiany, które bardzo poprawiły warunki naszej pracy. W grudniu nasza szkoła zyskała nową pracownię komputerową. Postanowiliśmy o tym radosnym fakcie porozmawiać z p. dyrektorem P. Stasiakiem.

 -Dotarły do nas informacje, że w sali nr 14 już zainstalowano nawą pracownię komputerową. Jesteśmy ciekawi, jak do tego doszło, że właśnie w naszej szkole pojawiła się druga pracownia?

 -Już rok temu nasza szkoła składała wniosek o taką pracownię. Pochodzi ona ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz  Europejskiego Funduszu Społecznego, który współfinansuje  ten projekt. Aby otrzymać pracownię, musieliśmy  przygotować pomieszczenie - stworzyć odpowiednie warunki. W tej chwili pracownia jest już zainstalowana, działa w sieci, posiada dostęp do internetu.

 -Wiemy, że koszty stworzenia takiej pracowni są ogromne. Czy w związku z tym szkoła musiała w nich partycypować, czy też ograniczyła się jedynie do przyjęcia prezentu?

 -Ogromną część kosztów poniosło oczywiście MEiN oraz UE, ale my jako szkoła również je ponieśliśmy. Musieliśmy przygotować salę umożliwiającą swobodne rozmieszczenie stanowisk komputerowych, zabezpieczyć ją, zakupić biurka i krzesła, wykonać instalację elektryczną zasilającą komputery, przeszkolić nauczycieli.

 -Nie byliśmy jeszcze w tej pracowni a jesteśmy ciekawi jak właściwie ona wygląda. Czy mógłby Pan Dyrektor zaspokoić naszą ciekawość? Interesują nas także parametry komputerów.

 Pan Dyrektor wręczył nam obszerną dokumentację, po przestudiowaniu której ustaliliśmy, że:

- pracownię tworzy: 10 stanowisk komputerowych dla uczniów ( jednostka centralna z monitorem LCD 17 cali, klawiaturą, myszką i oprogramowaniem) w tym jedno multimedialne; serwer z monitorem i systemem sieciowym, skaner, drukarka sieciowa, laptop, projektor multimedialny,

 - komputery Optimus Sprinter DP400 mają następujące parametry: płyta główna zintegrowana, procesor AMD Sempron 3000+, pamięć DDR 256MB, dysk twardy 80GB, napęd COMBO DVD CD-ROM, napęd FDD 1,44MB, mysz optyczna, słuchawki,

 - stanowisko multimedialne wyposażono ponadto w nagrywarkę DVD, głośniki, mikrofon stacjonarny i większy dysk- HDD 160GB.

 (Ogromnie to wszystko skomplikowane)

 -Kiedy i na jakich zasadach będziemy mogli korzystać z pracowni?

 -Pracownia mieści się w sali nr 14. Jest to typowa sala lekcyjna, w której odbywają się zajęcia zintegrowane. Jeżeli ktoś będzie tam chciał wejść, musi przedtem umówić się na zamianę sali. Oczywiście uczniowie zawsze wchodzą z opiekunem, nigdy sami. Ta pracownia jest przeznaczona dla klas I-III. Klasy starsze mają swoją pracownię w sali nr 116, gdzie odbywają się zajęcia informatyki.

 -Cieszymy się, że szkoła stwarza wszystkim uczniom możliwość wykorzystywania w nauce technologii informatycznej. Mamy nadzieję, że Pan Dyrektor jest także zadowolony z nowej inwestycji.

 -Tak i czekam na następną. Będzie to internetowe centrum informacji multimedialnej (ICIM), które planujemy umieścić w sali przy pokoju nauczycielskim. Pracownią składającą się z 4 komputerów działających w sieci, skanera i drukarki będzie opiekowała się pani bibliotekarka.

-Dziękujemy za rozmowę.

  • 50
  • 53
  • 54
  • 6
  • 7
  • 9